Jean-Luc Istin & Brice Cossu – Oorlogen van Arran 1. De Compagnie der Ballingen. Daedalus, 2025. 80 pagina’s. € 24,95
De wereld die door Jean-Luc Istin is bedacht heeft sterke overeenkomsten met de wereld van Tolkien. Istin gebruikt de volken en thematieken die in Lord of the Rings figureren, maar maakt er een heel nieuwe wereld van met een eigen geschiedenis. De vele subseries die over deze wereld handelen, moeten in deze nieuwe reeks, Oorlogen van Arran, aan elkaar worden gekoppeld. Daartoe staat achterin een schema waarin verwezen wordt naar eerdere albums uit de diverse reeksen die nodig zijn voor een beter begrip en de personages uit deze reeks. Als je die allemaal gelezen hebt, valt in deze reeks een heleboel op zijn plek. Dat betekent overigens niet dat je deze nieuwe reeks niet kunt begrijpen als je die oudere albums niet hebt gelezen. Het verhaal staat nog steeds voldoen de op zichzelf om los gelezen te kunnen worden. Maar wie zich wil onderdompelen in Istins universum, moet dat vooral wél doen.
In dit verhaal gaat het om een oorlog van de ‘oude’ volken (orks, dwergen, elfen, ogers, gblins) tegen de nieuwe, de mensen. De koningen van vijf rijke n hebben zich aaneengesloten in hun strijd tegen die oude volken. Ze overladen de steden en dorpen van die oude volken met de drug kicha, die verslavend is en verlammend werkt, met uiteindelijk vaak de dood als gevolg. Er wordt flink werk van gemaakt om de verslaving algeheel te maken. Maar niet iedereen van de oude volken gaat erin mee. Er is een groepje opstandigen die zich verzetten en de strijd willen aangaan met de ‘drugskoningen’. Deze Compagnie der Ballingen die zich heeft teruggetrokken uit de beschaving bouwt onder leiding van de ork Dunnrak een leger op dat ten strijde zal trekken met behulp van magiërs. Maar die blijken niet zuiver op de graad en zo is het verval van het opstandelingenleger al ingezet voordat het goed en wel begonnen is. Desondanks trekt men ten strijde, al is het maar om een voorbeeld te stellen of desnoods tot martelaar te worden.
Opnieuw levert Istin een schitterend verhaal dat dito is uitgewerkt door tekenaar en inkleurder. Ik blijf erbij, in dat universum van Arran reis ik steeds opnieuw graag rond.



